Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 26/7/2008
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Lokodi Imre
Titlul articolului: RMDSZ-MPP: nincs megállapodás
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2207&cikk=73867


Nem közeledtek az álláspontok az RMDSZ és az MPP közötti tárgyaláson, utóbbi ugyanis hallani sem akar a szövetség ajánlotta belső koalícióról. Szilágyi Zsolt EMNT-alelnök még reménykedik, Borbély László RMDSZ-es miniszter viszont már nem hisz a koalíció megvalósulásában.

Az RMDSZ, az  Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) és a Magyar Polgári Párt (MPP) első együttes marosvásárhelyi ülésén nem közeledtek az álláspontok, a MPP egyenesen visszautasította az RMDSZ ajánlatát az őszi parlamenti választásokon való közös jelölállításra. A felek közötti politikai egyeztetés képviseleti szinten zajlott, sem Markó Béla, az RMDSZ elnöke, sem Szász Jenő, az MPP elnöke nem vett részt a találkozón, noha az utolsó pillanatig úgy hirlett, mindketten ott lesznek pénteken a marosvásárhelyi tárgyaláson.

Az RMDSZ tárgyalóbizottságát vezető Borbély László fejlesztési miniszter emlékeztetett, a szövetség már korábban megfogalmazta javaslatát, miszerint a közös képviselet, a belső koalíció biztosítaná az erdélyi magyarság erős parlamenti képviseletét, anélkül, hogy az MPP elveszítené identitását. „Tőkés László elmondta, hogy az RMDSZ javaslata reális és világos ajánlat, mint pedig Orbán Viktor is csütörtökön azt nyilatkozta, hogy elsősorban az RMDSZ ajánlatából kell kiindulni. Ilyen szempontból az MPP visszautasító volt, mi pedig megyünk tovább a magunk útján, nem tehetjük kockára az erdélyi magyarság képviseletét” – jelentette ki Borbély.

Annak ellenére hogy Szász Jenő, az MPP elnöke korábban kifejtette, a megegyezés és a technikai részletek kidolgozása kizárólag a két félre, az MPP-re és az RMDSZ-re tartozik, a tárgyaláson közvetítő szerepet vállalt az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács képviselője. Tőkés László brüsszeli irodavezetője, Szilágyi Zsolt EMNT-alelnök is elismerte: „Azért ültünk le, mert mindannyian felelősséget érzünk az erdélyi magyar parlamenti képviselet megőrzéséért, ám sajnálattal vettük, hogy nem közeledtek az álláspontok, ám hozzáteszem: nem reménytelen a jövő. Az RMDSZ választ várt a belső koalíció javaslatára, míg az MPP azt javasolta, hogy a két politikai szervezet együtt kérje a Választási Hatóság véleményezését a 6–3 as választási alternatív küszöb koalíciós érvényességéről.” Szilágyi Zsolt egyik legnagyobb kérdésnek tekinti, hogy milyen választási jelkép alatt induljon egy esetleges RMDSZ–MPP választási koalíció.

Noha Szilágyi Zsolt egy következő tárgyaláson látna még esélyt a megegyzésre, Borbély László az ÚMSZ-nek egyértelműen kijelentette, az RMDSZ nek nincs ideje várakozó álláspontra helyezkedni, vagyis Borbély – Szilágyival ellentétben – már nem látja a megegyezés esélyét. A szövetség naptári tervet állított össze, augusztus 4-én megkezdődnek a parlameni képviseleti jelölések, a listát szeptember 8-ig le kell zárni – jelentette ki. Lapunknak nyilatkozva Borbély elismerőleg szólt az EMNT erőfeszítéséről, Tőkés László üzenetéről, miszerint az RMDSZ belső koalícióra vonatkozó javaslata minkét fél számára elfogadható. „Úgy látjuk, hogy az MPP vezetése elszigetelődött, szembe ment Tőkés Lászlóval és úgyanúgy szembe ment Orbán Viktorral is” – fejtette ki Borbély.

Árus Zsolt, az MPP alelnöke elégedett, hogy az RMDSZ tárgyalópartnernek tekinti az MPP-t, de hozzátette: a marosvásárhelyi Bernády Ház nem a Trianon-palota, itt két egyenlő fél ült tárgyalóasztalhoz. „Mielőtt megállapodnánk, hogy együtt indulunk-e az őszi parlamenti választásokon, meg kell állapodnunk abban is, miképpen képzeljük el az együttműködést. Elveink szerint nem az RMDSZ-nek, hanem az erdélyi magyarságnak kell legyen parlamenti képviselete. A mi szempontunk szerint is a válaszási koalíció lenne célravezető, de amennyiben közösen fordulunk az Országos Választási Hatósághoz, aki egyedül illetékes abban, hogy értelmezze a törvényt, és az RMDSZ-nek van valóban igaza, hogy pártszövetségekre nem érvényes a 6–3 választási küszöb, akkor hajlandóak vagyunk tárgyalni a szövetséggel egyéb együttműködési módszerekről is” – mondta Árus Zsolt, az MPP alelnöke.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.